Fenyegetés, megfélemlítés, listázás és ellehetetlenítés, a kormány a saját új ÁVH-jának törvényi furkósbotot akar adni a független civil szervezetek, a független sajtó, a független alkotóközösségek, a mindenkori hatalmat számon kérő jogvédők vegzálására - írta közösségi oldalán a főpolgármester. Karácsony Gergely arra kéri az Európai Bizottságot, akadályozza meg az átláthatóságinak nevezett törvény alkalmazását.
Karácsony Gergely a Facebook-oldalára feltett videóban arról beszél, hogy a civileket és a szabad sajtót ellehetetlenítő törvény szerinte összeurópai ügy, ezért a csütörtöki brüsszeli tárgyalásain azt fogja kérni, hogy a törvény elfogadása esetén az Európai Bizottság kérje az Európai Bíróságtól a jogszabály végrehajtásának azonnali felfüggesztését.
Mint mondta, egyebek között a Budapestnek járó, csak épp soha meg nem érkező uniós forrásokról és a lakhatási válságról tervezett egyeztetni, de ezek elé került és szerinte bizonyos szempontból talán ezeknél is fontosabb a Fidesz kedden benyújtott, átláthatóságinak nevezett törvényjavaslata. Karácsony Gergely levelet írt Ursula von der Leyennek, az Európai Bizottság elnökének, arra kérve őt, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy a törvényjavaslat elfogadását követően – célszerűen a Szuverenitásvédelmi Hivatalra vonatkozó, jelenleg is folyamatban levő kötelezettségszegési eljárásban – haladéktalanul kérje, hogy az Európai Bíróság ideiglenes intézkedésként tiltsa meg az új törvény alkalmazását.
A főpolgármester egy korábbi posztjában arról ír, hogy a kedd éjszaka benyújtott törvényjavaslat orosz mintát követ, a hatalomféltésről, a bosszúról és a kicsinyességről szól.
„A közélet átláthatóságáról” című fideszes törvényjavaslat szerint, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy egy külföldről támogatott szervezet tevékenysége veszélyezteti az ország szuverenitását, javasolhatja, hogy a kormány vegye jegyzékre a szervezetet, amelyet több más intézkedéssel is sújthatnak. A javaslatról, amely nem csak a civilekkel és a médiával, de az EU-joggal is nyíltan szembemegy, itt és itt írtunk részletesen.