Utcára vonuló orvosok, mélyszegénységben élő gyermekek és kútba esni látszó mini-Dubaj Rákosrendezőn

Tüntetést szervez a MOK a magyar egészségügy alulfinanszírozottsága miatt. Az intézményrendszer képtelen tartós és tömeges segítséget adni a szegénységben élő gyerekeknek – mondja Révész Bálint, aki dokumentumfilmes stábjával tizenkét éven át követte egy mélyszegénységben élő budapesti kisfiú, Sanyi felnőtté válásának történetét. A hét legnépszerűbb közösségimédia-tartalmaiból válogattunk.

Az utcai demonstráció csak az első lépés, ha kell, keményebb eszközöket is bevetnek annak érdekében, hogy megszüntessék a magyar egészségügy súlyos alulfinanszírozottságát – jelentette be a Magyar Orvosi Kamara és a Magyar Orvosok Szakszervezete a héten.

Egy mélyszegénységben élő budapesti kisfiú, Sanyi felnőtté válásának történetét követte tizenkét éven át egy dokumentumfilmes stáb, ami nem várt, tragikus fordulatot vett. A sors vagy az akarat az erősebb? – erre a film elején elhangzó kérdésre ad egyfajta választ a ma már felnőtt Sanyi története. Mikulán Dávid és Révész Bálint dokumentumfilmje kortárs magyar látlelet a leszakadó és magára hagyott városi szegénységről.

A Szelfi múlt heti vendége a film egyik alkotója, Révész Bálint volt:

Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a Kormányinfón bejelentette: a kormány tudomásul veszi a főváros elővásárlási jogát Rákosrendezőre, ahova a mini-Dubajként emlegetett projektet tervezték arab befektetők.

A Szabad Európa számos cikkben és videóban foglalkozott a projekttel korábban is. Itt azt mutattuk be, hogy néz ki a belgrádi mini-Dubaj:

A Szabadon korábbi epizódjában azt is megmutattuk, hogyan állnak maguk a fővárosiak ahhoz, hogy felhőkarcolók épülhetnek Budapesten:

Kvízünkben próbára tehette, mennyit tud arról, mekkora toronyházak épülhetnének, és mennyiért a szerződés szerint Rákosrendezőn:

A héten történt az is, hogy Donald Trump bejelentette: az Egyesült Államok átvenné a Gázai övezetet, és a Közel-Kelet riviérájává változtatná elképzelése szerint. Azt nem érintette, hogy a lakosságot hova költöztetnék.

Mindeközben Gázában se ház, se áram, se víz: a szabad ég alá térnek haza a palesztinok. Az épületek jelentős része romokban hever, az infrastruktúra teljesen összeomlott. Elektromos hálózat híján mobilon sem lehet kapcsolatot tartani. A víz-, áram- és egészségügyi ellátás szinte mindenhol megszűnt, az emberek súlyos élelem- és gyógyszerhiánnyal küzdenek. Az éhezés mellett a tiszta ivóvíz a másik probléma. A romok között bomló holttestek és a hiányzó higiéniai feltételek miatt fertőzések is terjednek.

Szerbiában több tízezer tüntető diák vett blokád alá három hidat a szerbiai Újvidéken február 1-jén, köztük több százan Belgrádból gyalogoltak el odáig. A diákok azt követelik, hogy a hatóságok vállalják a büntetőjogi és politikai felelősséget a városban novemberben leomlott vasútállomás tetőszerkezetéért. A tragédiában tizenöt ember vesztette életét. A tiltakozók szerint a katasztrófa hátterében a korrupció, a nepotizmus és a silány kivitelezési munkálatok állnak.

Your browser doesn’t support HTML5

Hidakat foglaltak el a szerbiai diákok Újvidéken