A romák pénzének örült Kisvárda, a helyi romáknak nem

Szabó Tünde fideszes államtitkár, Seszták Miklós a térség országgyűlési képviselője, Leleszi Tibor Kisvárda polgármestere és a fia átadják a Roma Oktatási és Módszertani Központ egykori épületét a Kisvárdai Box Clubnak. (Fotó: Seszták Miklós Facebook oldala)

Boksz klub lett abból a Nemzetiségi – Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központból, ahova korábban nem engedtek be romákat, holott erre kapták a pénzt. Kisvárda még 2015-ben hétszázmillió forintos uniós támogatásból építette fel a városban az épületet, 2017-ben azonban kiderült: a romák oktatása helyett inkább a város kézilabdásainak alakítottak ki benne fitnesztermet. A környékbeli romáktól is megszabadult a városvezetés: 2018 környékén 1-2 millió forint közötti összeget kaptak a családok, csak hogy elköltözzenek onnan. A házakat elózerolták, ma már park van a helyükön. A botrány kirobbanása után az Emmi vizsgálódott, mindezek ellenére évekkel később is a Master Good toborzóirodája volt a módszertani központban, bár kapott benne egy szobát a helyi roma nemzetiségi önkormányzat is. Néhány évvel később – miután letelt az épület uniós pénzekre vonatkozó fenntartási időszaka – Kisvárda polgármesterének Leleszi Tibornak egy közeli rokona csinált boksz klubot a hétszázmilliós ingyenépületben.

Kisvárda, Tordai utca 9. A hányatott sorsú uniós pénzből épített központ most éppen box klub.

Még 2017-ben tárta fel a korábbi Hír TV Célpont című műsora, hogy a 699 millió forintos, uniós támogatásból a romák képzésére szánt kisvárdai módszertani és oktatási központba csak azok nem mehetnek be, akiknek épült: a romák.

Kitiltva

Az épületet 2015-ben adta át az akkori fejlesztési miniszter, Seszták Miklós. Alig két évvel később kiderült: a helyiek szerint a Nemzetiségi – Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központban még sosem jártak romák, nem történt fejlesztés, a módszertanról meg azt sem tudták, hogy micsoda.

Your browser doesn’t support HTML5

Kisvárda (korábbi riport, Célpont)

A tényfeltáró riport kiderítette: a romáknak szánt épületben valójában a helyi kézilabdacsapat sportolóinak alakítottak ki gyúrótermet. Az is napvilágra került, hogy a térség akkori szocialista országgyűlési képviselője, Lengyel Zsolt, valamint a jobbikos Gyüre Csaba is tudott az ügyről, mégsem tettek semmit – ezt rejtett kamerás felvételeken vallották be. Legény Zsolt a 2018-as választásokra készülve azt mondta: mindenről tud, de inkább hallgatna róla tovább, mert ezzel szavazatokat veszíthet:

„A romákra szánt pénzből igazából a művelődési ház került felújításra. A választóknak nem az a lényeg, hogy milyen pénzből újították fel, hanem hogy nagyon szép és jó és új a művelődési ház. Az a gond, hogy a városban szeretik ezt a történetet. Én nem félek semmitől, megkérdeztem az enyémeket, hogy mi van ilyenkor, mi az, amit üthetünk, mi az, amit nem üthetünk. Azt mondták, hogy ütni bármikor lehetne, csak éppen az a gond, hogy ezt a városban most szeretik, tehát nem akarnak maguknak bajt, nem akarunk szavazókat veszíteni”

– mondta 2017-ben.

A Jobbik akkori országgyűlési képviselője, Gyüre Csaba osztotta és megértette szocialista képviselőtársa félelmeit.

„Sesztákot nem merik bántani. Én pedig azért nem fogom bántani, mert rosszul fogok kijönni belőle. Nem érdekem, hogy ez boruljon, mert ez öntökönszúrás. Például mondok egy esetet: valaki azt mondja egy önkormányzatra, hogy feljelenti, hogy szabálytalanul használta az EU-s pénzt. A pénz visszafizetésére kötelezik az önkormányzatot, az önkormányzat pedig kihozza bűnbaknak azt a képviselőt, aki borította a bilit, hogy miatta vissza kell fizetni a pénzt. Kisvárdán sokan szeretik a kézilabdát, sokan járnak kézilabdameccsekre. Mindenki azt mondja: már inkább odaadjuk a pénzt nekik, mint a cigány integrációra. Ha ebbe én belenyúlok, akkor én vagyok a rossz fiú”

– magyarázta akkoriban a Célpontnak, miért hunyt szemet afelett, hogy a város a roma integrációra kapott pénzből a művelődési házat újította fel.

A kisvárdai önkormányzat az uniós pénzből épült központ környékéről is kiseperte a romákat. A képlet egyszerű volt. Még 2017 év telén a kisvárdai komfort nélküli szociális bérlakásokban élők ultimátumot kaptak az önkormányzattól: kapnak másfél milliót, ha abból a pénzből lakást vásárolnak máshol. Kisvárdán már akkor sem lehetett ennyi pénzből ingatlant venni, így az ott lakó romák végül más kisebb településekre költöztek. A romátlanított Tordai utca környékén ma a ledózerolt komfort nélküli ingatlanok helyén park van.

A riport kirobbanása után az Emberi Erőforrások Minisztériuma vizsgálatot rendelt el, és elismerte, hogy a program megvalósítása sántít, de ettől semmi nem változott a romák számára épített Módszertani Központban. Seszták Miklós fejlesztési miniszter azzal védekezett: a városban a sport által valósul meg a roma integráció.

Ehhez kapcsolódóan: Egysaroknyira lakik a munkahelyétől, de huszonötmilliós luxusterepjárót kért a várostól a kisvárdai polgármester

Oktatási központból boksz klub

Nyílt titok Kisvárdán, hogy a 699 millió forintnyi uniós pénzből a város valójában egy fillért nem fordított a romák felzárkóztatására.

„Miután 2017-ben kirobbant a balhé, papíron valami kis irodát odaadtak a roma nemzetiségi önkormányzatnak, hogy ne érje szó a ház elejét. A Master Good toborzóirodája volt ez. Az épület egy napot sem működött úgy, mint amire alapvetően kapta a város a hétszázmilliót az uniótól”

– mondta a Szabad Európának Horváth Attila, Kisvárda jobbikos önkormányzati képviselője, aki szerint Kisvárdán nem történt más, csak ami szokott: kibekkeli a város az uniós forrásból épített intézmény fenntartását, majd amikor az öt év múlva letelik végre megkaphatják a csókosok. A helyi politikus szerint most is ez történt.

Ma már bemehetnek romák a roma módszertani és oktatási központba, mert bokszklub lett belőle – írta meg nemrég a Magyar Hang.

„Tavaly szeptemberben nyílt meg a bokszklub, amit a polgármester egyik nagyon közeli rokona üzemeltet. Az épület, amit uniós pénzből húztak fel, az önkormányzaté. Hiába kértem a jegyző asszonytól már háromszor a bérleti szerződést, hogy mégis milyen feltételekkel adta bérbe a város a polgármester rokonának, mindig azt mondta, hogy majd. Aztán máig sem adta ki a közérdekű adatokat”

– mondta lapunknak az ellenzéki képviselő, aki szerint az is felettébb gyanús, hogy amióta Leleszi Tibor polgármester rokona bérli az épületet, kinyílt az önkormányzat kasszája.

„Amióta átvette az épületet a bokszklub, azóta tizenötmillió forintot adott az önkormányzat a felújításra. Kérdezem én: ez egy nyolcéves épület, mégis miért kell erre több mint tízmillió forintot költeni? Arra hivatkoztak, hogy tetőt és elektromos hálózatot kell javítani. Nem értem, hogy ha ennyire rossz minőségű az épület, akkor hét-nyolc éve ki vette át? Ez az épület sosem került hétszázmillióba. Maximum 150-200 millióból építették, a maradék négy-ötszázmilliót meg elsíbolták”

– tette hozzá a jobbikos képviselő.

A Kisvárdai Box Club Sport Egyesület klubvezetője Leleszi Márk Botond, a város polgármesterének, Leleszi Tibornak a fia. Küldtünk kérdéseket Kisvárda polgármesterének, jegyzőjének, hogy megtudjuk, pontosan ki bérli a Nemzetiségi – Roma Módszertani, Oktatási és Kulturális Központ épületét. Amint választ kapunk, frissítjük cikkünket.