A Magyar Torna Szövetség is kénytelen foglalkozni a bántalmazó ritmikus gimnasztika szakember ügyével

Egy tornász arról számolt be, hogy ha elsírta magát, a kifogásolt edző olyanokat mondott neki, hogy „Hisztérika vagy, neked fáj a munka, menj csak ki bánatodban zabálni”.

Decemberben jelent meg a cikkünk egy több forrásunk által bántalmazással vádolt, jó kapcsolatokkal bíró edző-szakemberről. Az illető egy budapesti egyesületben dolgozik és a magyarországi ritmikus gimnasztika (RG) sport vezéralakjának tekintik. Forrásaink szerint az évek során számos, nemzetközi sikereket elért és válogatott sportoló hagyta abba a sportot miatta, de a jó szakmai és kormányzati kapcsolatai miatt nem mertek szembe szállni vele.

Forrásaink – korábbi élsportolók, szülők, sport szakemberek – az RG-szakember remek kapcsolataira hivatkozva kivétel nélkül csak név nélkül nyilatkoztak a december végén megjelent cikkünkben.

Ehhez kapcsolódóan: „A gyerekek nem fognak tisztelni, amíg nem félnek tőled” – bántalmazással vádolnak egy ismert edzőt

A nekünk elmesélt történetek szóbeli és fizikai bántalmazásról is szóltak, és több sportoló a többiek előtti megalázások és fenyegető hangnem és hangulat miatt kialakult önsértésekről is beszámolt. Volt szülő, aki szerint a – például az edzőtáborok alatti – túl szigorú diétáztatás és a túlterhelés eredményezte, hogy a lányuk többször fáradásos csonttörést szenvedett.

A korábbi cikkünk írásakor a megkeresésünkre a Magyar Torna Szövetség (MATSZ), a Ritmikus Gimnasztika Szövetség (RG Szövetség) és a válogatottal is dolgozó edző saját klubja is tagadta, hogy bárki panaszt tett volna, vagy hogy lenne tudomásuk bántalmazásról. Márpedig beszéltünk olyan szülővel, aki azt állította, személyesen tettek panaszt a kifogásolt szakember ellen a Ritmikus Gimnasztika Szövetségnél. Korábbi élsportoló is megerősítette, hogy a szülei panaszt tettek annak idején a kifogásolt szakember magatartása miatt.

A tornaszövetség közleményben ismerte el a vizsgálatot

A korábbi cikkünkben arról is írtunk, hogy tavaly tavasszal névtelen bejelentést tett valaki a Nemzetközi Tornaszövetség svájci székhelyű etikai testületénél (Gymnastics Ethics Foundation), és vizsgálat indult az ügyben. Forrásaink arról is beszámoltak, hogy ennek nyomán a szervezet képviselői Budapesten jártak és hosszan meghallgattak több érintettet a vizsgálat részeként.

A múlt héten forrásainktól értesültünk, hogy a nemzetközi szervezet az RG Szövetség anyaszervezetét, a Magyar Torna Szövetséget írásban értesítette a vizsgálatról. Ezért megkerestük mindkét szervezetet, hogy érdeklődjünk az ügyről. Mindkét helyről hétfőn kaptuk a választ, hogy közleményt adtak ki, s hogy tekintsük ezt a kérdéseire adott válasznak.

A közleményben a torna szövetség azt állítja, hogy a Szabad Európa cikke alapján kereste meg őket a nemzetközi etikai testület, márpedig mi beszéltünk azokkal az érintettekkel, akik bejelentést tettek a nemzetközi szervezetnél, és akiket a vizsgálat során megkerestek onnan. (2010-ben került nyilvánosságra egy eset, amikor a MATSZ az év végéig kitiltott egy RG-szakembert az általuk delegált nemzetközi versenyekről, fegyelmi vétség (bántalmazás) miatt.)

A MATSZ hétfői közleménye szerint a Nemzetközi Torna Szövetség (FIG) által felhatalmazott, a tornasport résztvevőinek mindenféle bántalmazástól és zaklatástól való védelmével foglalkozó független szervezete, a GEF (Gymnastics Ethics Foundation) 2025. április végén információkérő levéllel fordult a Magyar Torna Szövetséghez és a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetséghez (MRGSZ). A közlemény arra is kitér, hogy ennek kapcsán az MRGSZ elnöksége úgy döntött, hogy a magyar ritmikus gimnasztika sport résztvevőit ért esetleges bántalmazások és zaklatási ügyek feltárása érdekében teljeskörű tényfeltáró vizsgálatot indít.

"Az MRGSZ a teljeskörű tényfeltáró vizsgálat során – a GEF levelében, illetve az abban hivatkozott sajtócikkben foglaltakon túlmenően – egy átfogó, évekre visszamenő és mindenre kiterjedő átvilágítást is meg kíván valósítani. A tornasport minden szakágában, így az MRGSZ-ben is zéró tolerancia van érvényben a bántalmazás bármely formájával szemben. A MATSZ és az MRGSZ a GEF által hivatkozott cikkben foglaltakkal kapcsolatos tényellenőrzés során már korábban megállapította, hogy sem a cikk megjelenését megelőzően, sem pedig azt követően a MATSZ-hoz, illetve az MRGSZ-hez semmilyen formában nem érkezett a cikkben említettekkel kapcsolatba hozható bármiféle jelzés. A ritmikus gimnasztika szakág mostani vezetésének közel tíz esztendős megbízatása ideje alatt a magyar sajtónyilvánosságban nem volt egyetlen olyan más hír, cikk, információ sem, amelyben a magyar ritmikus gimnasztikával kapcsolatban bántalmazási ügy merült volna fel.

A GEF-el egyeztetve megvalósuló átfogó és teljeskörű, független tényfeltáró vizsgálat célja, hogy bármely, a vizsgálat során feltárt esetben a megfelelő sportfegyelmi eljárásokat le lehessen folytatni, illetve a tényfeltáró vizsgálat eredménye véget vethessen állítólagos bántalmazási esetekkel kapcsolatos alaptalan híresztelés, vádaskodás méltatlan gyakorlatának."

A torna szövetség a közleménye az etikai szervezetnek általuk küldött válaszról is szól:

"A Magyar Torna Szövetség (továbbiakban: MATSZ) illetve a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség (továbbiakban: MRGSZ) 2025. április 30-án kapta kézhez a Gymnasts Ethics Foundation (továbbiakban: GEF) aznap kelt információkérő megkeresését.

Szövetségeink nagyra értékelik a GEF elkötelezettségét és szolgálatát a torna sport résztvevőinek bántalmazástól és zaklatástól való védelme érdekében.

A levelükben érintett kérdésekkel kapcsolatban az alábbi tájékoztatást adjuk:

1. Teljeskörű, független tényfeltáró vizsgálat indul
Teljes mértékben elkötelezettek vagyunk amellett, hogy a ritmikus gimnasztika sportágban sem lehet jelen semmilyen formában és mértékben a sportolókkal, különösen a gyermek- és fiatalkorú sportolókkal szembeni bántalmazás, zaklatás.
A levelükben említetteket illetően az MRGSZ elnöksége azt a döntést hozta, hogy haladéktalanul teljeskörű tényfeltáró vizsgálatot indít. Egyúttal tájékoztatjuk Önöket, hogy ezen teljeskörű tényfeltáró vizsgálat során - a levelükben, illetve az abban hivatkozott sajtócikkben foglaltakon túlmenően - egy átfogó, évekre visszamenő és mindenre kiterjedő átvilágítást is meg kívánunk valósítani. A teljeskörű tényfeltáró vizsgálat lefolytatására egy, a legkiválóbb szakértőkből álló független testületet kérünk fel.

2. Zéró tolerancia
Magyarországon nemzetközi összehasonlításban is kiemelten szigorúak a gyermekvédelmi jogszabályok. Magyarország az Alaptörvényében rögzítette, hogy minden gyermeknek joga van a megfelelő testi, szellemi és erkölcsi fejlődéséhez, és ez a jog – az élethez való jog kivételével – minden más alapvető jogot megelőz.
Gyermekvédelmi törvényünk (1997. évi XXXI. törvény a gyermekek védelméről) szintén kiemelten szigorú a bántalmazás és a zaklatás bármely formájával szemben.
A fentiekkel összhangban Magyarország sporttörvénye (2004. évi I. törvény a sportról) is minden eszközzel biztosítja magyar sport egészében a sportolók, különösen a kiskorúak védelmét. A törvény legújabb rendelkezése szerint pedig valamennyi kiskorúakkal foglalkozó hivatásos edzőnek, minden esztendőben kötelezően gyermekvédelmi képzésen kell részt vennie.
A MATSZ minden torna szakágában, így az MRGSZ-ben is zéró tolerancia van érvényben a bántalmazás bármely formájával szemben. A törvényben előírtak szerint a MATSZ 2017 óta működteti Etikai és Gyermekvédelmi Szabályzatát, amely részletes eljárásrendet és bejelentési kötelezettségeket ír elő minden érintett számára.

3. Nem érkezett bejelentés
A megkeresésükben említett sajtócikk a megjelenéskor hozzánk is eljutott. A cikkben foglaltakkal kapcsolatos tényellenőrzés során azonban megállapítottuk, hogy sem a cikk megjelenését megelőzően, sem pedig azt követően a MATSZ-hoz, illetve az MRGSZ-hez semmilyen formában nem érkezett a cikkben említettekkel kapcsolatba hozható bejelentés, panasz, vagy bármiféle jelzés. A ritmikus gimnasztika szakág mostani vezetésének közel tíz esztendős megbízatása ideje alatt– az Önök által is hivatkozott közéleti híroldalon megjelent cikken kívül - a magyar sajtónyilvánosságban nem volt egyetlen olyan más hír, cikk, információ sem, amely a magyar ritmikus gimnasztikával kapcsolatban bántalmazási ügyet említett volna.

4. Szervezeti háttér, álláspontjaink és további lépések
A tornasport és a ritmikus gimnasztika magyarországi szervezeti hátteréről fontos tudni, hogy a ritmikus gimnasztika sportág Magyarországon egy származtatott jogi személyiséggel rendelkező sportági szövetség keretében működik, egyedi bírósági bejegyzéssel, ami nagyfokú önállóságot jelent szervezeti, szakmai és pénzügyi területen is. A MATSZ csupán néhány jogkört gyakorol a ritmikus gimnasztika szakág működésében, így például a nemzetközi kapcsolatokban lát el feladatokat, nevezéseket intéz, amiről korábban már tájékoztattuk a Nemzetközi Torna Szövetség elnökét és főtitkárát is. A MATSZ ennek megfelelően azonnal tájékoztatta az MRGSZ vezetését a GEF információkérő leveléről. A MATSZ tiszteletben tartja az MRGSZ szakmai szuverenitását, így a teljeskörű tényfeltáró vizsgálat kezdeményezésének joga az MRGSZ-t illeti, amely teljeskörű tényfeltáró vizsgálat indításával a MATSZ maradéktalanul egyetért. Az MRGSZ elnöksége egyhangúlag jóváhagyta a jelen válaszlevelünk tartalmát.

Végezetül ezúton jelezzük, hogy élve a megkeresésükben felajánlott lehetőséggel, az MRGSZ vezetése mielőbb szeretne egyeztetni a GEF képviselőivel a teljeskörű tényfeltáró vizsgálat részleteiről, annak módszertanáról és időkeretéről. Közös célunk ugyanis, hogy biztosítsuk a sportolók biztonságát és a FIG normák maradéktalan betartását."

Az ügy kapcsán korábban e-mailben kétszer is kerestük Deutsch Tamást, a Fidesz EP-képviselőjét, aki a Magyar Olimpiai Bizottság alelnöke, és akinek a felesége, Deutsch-Lazsányi Erika (az MTK ritmikus gimnasztika szakosztályelnöke és a Magyar Ritmikus Gimnasztika Szövetség technikai bizottságának elnöke), a 2024-es párizsi olimpián a ritmikus gimnasztika versenyek egyik pontozóbírója volt, de a megkereséseinkre mostanáig nem jött válasz.