Az érintett helyeken nem veszik fel a munkát az anyakönyvvezetők, a pénzügyesek, az adóigazgatási ügyintézők, valamint a hagyatéki ügyintézők. Követeléseik között szerepel a keresetek megduplázása, a diplomás bérminimum bevezetése és a köztisztviselői életpálya visszaállítása. Az illetékes minisztérium szerint a sztrájkot szervező szakszervezetet politikai célok vezérlik.
Boros Péterné, a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezetének (MKKSZ) elnöke egyebek között arról beszélt a HVG-nek, hogy 2008 óta változatlan az az illetményalap, amelyet felszorozva – a végzettséggel és a tapasztalati évekkel kombinálva – számítják ki a köztisztviselők bérét. A szakszervezetek szerint ezt a jelenlegi 36 800 forintos illetményalapot legalább nyolcvanezer forintra kellene emelni.
Az MKKSZ elnöke azt mondta, a főispánok kormányzati utasításra bojkottálják az érdekképviselet munkahelyi szervei által szabályosan kezdeményezett sztrájktárgyalásokat. A jogellenesség megállapítása érdekében a szakszervezet pert indított.
Szerda reggeltől húsz helyszínen sztrájkolnak, a legtöbb helyen egész nap, de például a Főpolgármesteri Hivatalban csak két órán át tart a munkabeszüntetés.
A Navracsics Tibor vezette Közigazgatási és Területfejlesztési Miniszterminisztérium szerint „a bíróság ítéletéből úgy tűnhet, hogy a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete a kormánytisztviselőket és az önkormányzati köztisztviselőket félretájékoztatta, és szakmai célok helyett politikai célok vezérlik".
A szakszervezet vezetője ugyanakkor közölte, a szerdai akció csak a kezdet, hasonló figyelemfelhívó megmozdulás várható a kormánytisztviselőktől is.