A program 2031-ig húszmillió euróval fogja támogatni a hazai civil társadalmat. 2026-ra elejére már pályázati kiírásokat ígér a hírt bejelentő és a programot működtető Ökotárs Alapítvány.
A Norvég Civil Alapot három ország, Norvégia, Izland és Lichtenstein egy uniós együttműködés keretében hozta létre a 2004-ben és utána csatlakozó EU-tagállamok támogatására. Ennek az alapnak egy részét közvetlenül az érintett országok civil társadalmának a megerősítésére fordítják – áll az Ökotárs Alapítvány Facebook-bejegyzésében.
Emlékeztetnek rá, hogy sokáig nem volt Norvég Alap Magyarországon, mert a kormány nem tudott megegyezni Norvégiával. Emiatt az első és a második ciklus után a harmadikból kimaradt Magyarország.
Annyi változott azóta, hogy a civil alap már egyik részes országban sincs államközi szerződésekhez kötve, és közvetlenül megpályázható. Az alap további részeiről továbbra is a két ország kormányának kell megegyeznie.
Mint írják, a hazai civil társadalomnak óriási szüksége van ezekre a támogatásokra, hogy segítő munkájukat végezhessék, sokszor olyan problémákat kezelve, amikre az állam nem költ, pedig kötelessége lenne. Magyarország és az itt élő emberek javát szolgáljuk, ezek a források az ő érdekükben kerülnek felhasználásra. Bízunk a hazai civil szervezetek szakértelmében, hiszen évtizedes tapasztalatuk van a társadalmi képviseletében, a problémák kezelésében.
A külföldi támogatók gyakran közvetítő szervezeteken keresztül osztják szét a rendelkezésre álló forrásokat. A közvetítők rendszerint olyan szervezetek, melyek ismerik az adott ország civil társadalmának a sajátosságait, a szervezetek igényeit. A közvetítő kiválasztása, mindig nyílt pályázati rendszerben zajlott, ezúttal is. Bárki pályázhatott rá, a győztest pedig a támogató országok választották ki szakmai szempontok, azaz a pályázó lebonyolításra vonatkozó tervei, kapacitása és tapasztalata alapján.
A most bejelentett programot egy háromtagú konzorcium bonyolítja, amelynek tagjai az Ökotárs, az Autonómia és a Kárpátok Alapítvány. A program 2031-ig 20 millió euróval fogja támogatni a hazai civil társadalmat. Az írják, hogy ha minden a tervek szerint halad, akkor 2026 elejére már pályázati kiírásokkal jelentkeznek.
Mint azt a Szabad Európa már tavaly december megírta, az Orbán-kormány csendben elkezdett egyeztetni a Norvég Alap újraindításáról. Több, egymástól független forrásból úgy értesültünk, hogy a magyar uniós elnökség keretében tárgyalások zajlottak Brüsszelben Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára és Espen Barth Eide norvég külügyminiszter vezetésével a Norvég Alap országainak (Norvégia, Izland, Liechtenstein) részvételével. Ezeken sikerült megállapodni arról, hogy a Norvég Alap ismét megkezdi működését. Hosszú vita után, 2021-ben szakadtak meg a tárgyalások az alappal kapcsolatban a magyar és a norvég kormány között.
Ehhez kapcsolódóan:Orbán Viktor maga döntött arról, hogy induljon újra a tárgyalás a Norvég Alapról – ahogy korábban megírtuk