A parlament 134 igen, 37 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett fogadta el kedden a javaslatot, amelyet Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtott be. A kormány érvelése szerint a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) politikai szereplővé vált.
A 24.hu írt arról tavaly júliusban, hogy miután az ICC főügyésze elfogatóparancs kiadását kérte Benjamin Netanjáhú izraeli miniszterelnökre a gázai katonai fellépés miatt, Orbán Viktor feladatba adta három miniszterének, vizsgálják meg, mi történne, ha Magyarország – egyedüli EU-tagként – kilépne a büntetőbíróság kötelékéből.
A Szabad Európa értesülése szerint, az Orbán-kormány zöld jelzésnek vette, amikor Donald Trump amerikai elnök február 5-én bejelentette, hogy – a Netanjáhú elleni elfogatóparancs miatt – szankciókat vet ki a hágai bíróságra.
Miután kiadták Netanjáhú ellen az elfogatóparancsot, Orbán Viktor azzal vádolta meg az ICC-t, hogy „politikai célból beavatkozik egy folyamatban lévő konfliktusba”, és azt mondta, hogy a Netanjáhú elleni elfogatóparancs aláássa a nemzetközi jogot. Közölte, hogy szembeszáll a paranccsal, és meghívja Magyarországra Netanjáhút, biztosítva őt arról, hogy itt senki sem tartóztatja le. A kormány érvelése szerint erre azért volt lehetőség, mert az Országgyűlés soha nem hirdette ki az ICC statútumát, az nem lett a magyar jog része, letartóztatni sem lehetett ez alapján senkit.
Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a február 25-i Kormányinfón már arról beszélt, hogy a kormány azért fontolgatja a kilépést a szervezetből, amelynek egyébként mandátuma tavalyi lejártáig még magyar tagjai volt Kovács Péter bíró személyében, mert az izraeli miniszterelnök elleni intézkedés alapján úgy látja, hogy az ICC valaha egy tiszteletre méltó kezdeményezés volt, mára azonban „politikai szereplővé vált”.
Április elsején Tuzson Bence igazságügyi miniszter a Külgazdasági és Külügyminisztériumban rendezett nagyköveti értekezleten, zárt körben már a kilépés folyamatát is felvázolta. Két nappal később Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a közösségi oldalán tényként jelentette be a kilépést. Ezt pedig az Országgyűlés 134 igen, 37 nem szavazat és 7 tartózkodás mellett kedden elfogadta.