Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

Fekete-Győr András: Ne induljon a Momentum a 2026-os választásokon


Fekete-Győr András
Fekete-Győr András

A pártalapító ellenzéki politikus a közösségi oldalán írt arról, hogy a választáson való indulás helyett a Momentumnak fel kellene állítania egy ötszázmillió forintos Rendszerváltó Alapot. Fekete-Győr András rendkívüli küldöttgyűlést kezdeményez javaslatáról. Azt írja, itt az ideje, hogy a Momentum egy lépést hátra lépjen annak érdekében, hogy Magyarország kettőt léphessen előre.

A politikus két nappal azután írt erről Facebook-oldalán, hogy a párt parlamenti képviselője, Orosz Anna lemondott mandátumáról és azt is bejelentette, hogy a 2026-os választáson semmilyen formában nem indul újra.

"Döbbenten és aggodalommal figyelem, ahogy napról napra nő azoknak a pártoknak a száma, akik – az új rendszerváltás esélyét kockáztatva – saját önös politikai érdekeiket követve sorra jelentik be az indulásukat 2026-ra" - írja bejegyzésében Fekete-Győr András, hozzátéve, fájdalmas látni, hogy ez alól pártja sem kivétel, holott a Momentum szerinte épp azért jött létre, hogy ne legyen olyan, mint azok a pártok, akik a saját érdekeiket előbbre helyezik Magyarország jövőjénél.

Megfogalmazása szerint "a Momentum esszenciája két szóban összefoglalható volt: valódi rendszerváltást!"

"Elég egy pillantást vetni a párt jelenlegi 2-3%-os népszerűségi mutatóira, hogy egyértelmű legyen: az elmúlt években már nem a Momentum képviseli a választók szemében hitelesen ezt az eszmét" - írja a politikus, hozzátéve, szerinte pártja egyre jobban kezd hasonlítani azokra a pártokra, akiket annak idején meghaladni kívánt.

Szerinte sokan ma már úgy teszik fel a kérdést, hogy akar-e még a Momentum rendszerváltást. A probléma vagy a megoldás része akar-e lenni?

Szerinte a Momentum indulása a 2026-os választásokon most nem a megoldás, hanem a probléma része. "Nem erősítené, hanem gyengítené az esélyt arra, hogy bekövetkezzen a várva várt politikai változás. Három százalék itt, kettő ott, és máris elveszítettük a változás esélyét" - írja Fekete-Győr, hozzátéve nem nézheti tovább tétlenül azt, amit pártja tesz: a listaállításhoz szükséges képviselőjelöltek felét már kiválasztották. Szerinte az a 3 százalék is végzetes lehet, amit a jelöltjeik el tudnak vinni az esélyes rendszerváltó jelöltektől, legyen szó Pécsről, Debrecenről, vagy Bajáról. Budapesten és Pest megyében még többet is.

Itt az ideje, hogy a Momentum egy lépést hátra lépjen annak érdekében, hogy Magyarország kettőt léphessen előre - írja Fekete-Győr, aki ezért rendkívüli küldöttgyűlést kezdeményez, hogy a Momentum világosan kimondja: nem indul a 2026-os választásokon, helyette az állami támogatásaiból felállít egy 500 millió forintos Rendszerváltó Alapot, hogy

  1. segítse a különböző ellenállási mozgalmakat, tüntetéseket, rendezvényeket.
  2. Támogassa a helyi rendszerkritikus sajtót.
  3. Védelmezze és támogassa az Orbán-rendszer politikai üldözötteit.

Mint írja dönthet úgy a Momentum, hogy a kormány szándékainak megfelelően égeti el a pénzt, ezzel is megosztva az ellenzéki szavazatokat – de dönthet úgy is, hogy a rendszerváltás érdekében használja fel az erőforrásokat.

Ehhez kapcsolódóan: Hajnal Miklós: Magyar Péternek szabad a pálya

Mint beszámoltunk róla, az Országgyűlés kormánypárti többsége április végén megszavazta a magyar parlamenti demokrácia történetének eddigi legszigorúbb büntetését, amellyel országgyűlési képviselőket sújtottak. A büntetés érinti az alaptörvény-módosításkor füstgyertyázó Hadházy Ákos független, Lőcsei Lajos és Bedő Dávid momentumos képviselőket, valamint a karzatról Orbánt és Putyint ábrázoló fotókat leszóró, momentumos Sebők Évát, Gelencsér Ferencet és Tóth Endrét. A pénzbírságok összege eléri a 82 millió forintot, a kitiltás pedig hármuk számára azt jelenti, hogy várhatóan csak az őszi ülésszak elején, szeptember közepén térhetnek vissza az Országházba.

  • 16x9 Image

    Fazekas Pálma

    Fazekas Pálma a Szabad Európa budapesti irodájának hírszerkesztője. Csaknem harminc éve dolgozik újságíróként, elsősorban hírek, hírműsorok szerkesztőjeként, hírszerkesztőségek vezetőjeként. A nyomtatott és az elektronikus sajtó szinte minden területén dolgozott, így a Kurírnál, az Interpress Magazinnál, a Magyar Rádióban, a Westelnél, a Magyar Televízióban, az InfoRádióban, az Origóban és az Infostartnál is.  

XS
SM
MD
LG