Visszaesett a gazdaság, félő, hogy idén az egy százalékot sem éri el a GDP növekedése. A NER esetében nem klasszikus korrupcióról, hanem intézményesített, politikai alapon újraosztott rendszerről beszéltek podcast-sorozatunkban a szakértők. Állami hatóságok segítik a Mol cégét a hulladékok utáni új díj beszedésében. Úgy tűnik, hatékonyan hátráltatja Ukrajna uniós csatlakozási törekvését az Orbán-kormány. A hét fontosabb cikkeiből válogattunk.
Repülőrajt elhalasztva: visszaesett a gazdaság
Nem kezdődött jól ez az év a hazai gazdaság szempontjából. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint a bruttó hazai termék (GDP) 0,4 százalékkal csökkent, vagyis stagnált az idei első negyedévben a tavalyi hasonló időszakhoz képest. A tavalyi negyedik negyedévhez képest a gazdaság teljesítménye 0,2 százalékkal csökkent. Évek óta, hiába várja kormány a tartós növekedést, csak nem akar megérkezni. Az 1 százalékot sem érheti el idén a GDP növekedése.
„A gazdaság nem nő, hanem a haverok között osztódik” – így működik a NER gazdasága
Hogyan alakította át a Nemzeti Együttműködés Rendszere a magyar gazdaságot az elmúlt tizenöt évben? Milyen hatása van a „haverok kapitalizmusának”, és mi vár ránk a 2026-os választási évben? Podcast-sorozatunk friss epizódjában Brückner Gergely (Telex) és Jandó Zoltán (G7) segített feltérképezni, hogyan lett a gazdaság a hatalom egyik legfontosabb eszköze, és miért nem klasszikus korrupcióról, hanem intézményesített, politikai alapon újraosztott rendszerről beszélünk.
Állami hatóságok segítik a Mol cégét a hulladékok utáni új díj beszedésében
Több mint 26 ezer céget érint az EPR-díjfizetés, sokan nem is tudnak róla, hogy a termékdíjas rendszert 2023-ban egy másik váltotta fel. Áprilistól az állami hulladékgazdálkodási hatóságok elkezdik az ellenőrzéseket, hogy kiderítsék: a Mol hulladékkoncessziós cégének (MOHU) mindenki elutalta-e a pénzt. A termékdíjat a vállalatok a NAV-on keresztül az államnak fizették, az EPR-t viszont közvetlenül a MOHU-nak utalják. Míg termékdíjból 85-90 milliárd forint folyt be éves szinten, addig az EPR-díjból mintegy 240 milliárd forintos bevételre számíthat a MOHU.
Országgyűlés: Szja-mentesség, lex Magyar, kiskorúak energiaital-tilalma
Szavazásdömpinggel folytatódott a parlament tavaszi ülésszaka, összesen 19 javaslatról szavaztak kedden a képviselők. Egyebek között döntöttek arról, hogy nem vásárolhatnak energiaitalt a 18 éven aluliak. Megszavazták az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételéről szóló törvénymódosítást is, döntöttek újabb szja-mentességekről, elfogadták az új drogtörvényt és a háborús veszélyhelyzetet is meghosszabbították.
EU: Ukrajna tagságának magyar blokkolása miatt külön folytatódhat a bővítési folyamat Moldovával
Az Európai Unió azt fontolgatja, hogy folytatja a csatlakozási folyamatot Moldovával, miközben Ukrajnát, amelynek csatlakozási törekvését Magyarország blokkolja, hátrahagyja. Marta Kos, az EU bővítési biztosa a Szabad Európa Rádió/Szabadság Rádiónak Prágában adott interjúban úgy fogalmaz: „személyes tapasztalatból mondom, mert én segítettem a párbeszédet Magyarország és Ukrajna között, hogy Ukrajna hajlandó minden feltételt teljesíteni, de ez Magyarországnak nem elég”.
Ukrajna 150 ezer lehetséges orosz háborús bűncselekményről beszél; íme öt a legsúlyosabbak közül
Ukrán ügyészek, nyugati jogi szakértők és újságírók dolgoznak az orosz háborús bűncselekmények dokumentálásán. A totális invázió megindítása után három évvel az illetékesek szerint már hegyekben állnak a bizonyítékok: több mint 153 ezer bűncselekményről indítottak már aktát. Bemutattunk ötöt a legkirívóbb háborús bűncselekmények közül.