Akadálymentes mód

A legfrissebb hírek

„Ami Szerbiánál érv, az Ukrajnánál már kifogás” – A magyar külpolitika kettős mércéje


Orbán Viktor szerint Ukrajna túl veszélyes, túl korrupt és túl idegen az Európai Unióhoz – miközben Szerbiát tűzön-vízen át támogatja a csatlakozásban. Pedig ha végignézzük az érveket, akár fel is cserélhetnénk a két országot, mondja Németh Ferenc, Balkán-szakértő. A szervezett bűnözéstől a bevándorláson át az energiabiztonságig minden, amit Ukrajna ellen felhoznak, igaz lehetne Szerbiára is. A különbség csupán annyi: Vucic politikai szövetséges, Zelenszkij viszont ellenség.

A Nyugat-Balkánon közben Oroszország és Kína is versenyez a befolyásért, miközben az EU hátrébb lép. A dezinformáció hatalmában Krekó Péterrel, a Political Capital igazgatójával és Németh Ferenccel beszélgettünk geopolitikai játszmákról, a propaganda működéséről, és a magyar külpolitika következetlenségeiről.

A beszélgetést itt tudja megnézni:

A beszélgetést itt tudja meghallgatni:

„Ami Szerbiánál érv, az Ukrajnánál már kifogás” – A magyar külpolitika kettős mércéje
please wait

Jelenleg nincs elérhető tartalom

0:00 0:45:30 0:00

Fontosabb gondolatok a beszélgetésből:

  • Szerbia mesterien alkalmazza az „egyensúlyozó külpolitikát”, próbál egyszerre jóban lenni Moszkvával, Washingtonnal, Brüsszellel és Pekinggel – és közben a legtöbbet kihozni mindegyik kapcsolatból.
  • Az orosz dezinformációs kampányok célja nem a meggyőzés, hanem a bizonytalanság keltés. Ez Szerbiában különösen hatékony, ahol a NATO-bombázás emléke és a nyugatellenesség még mindig élő tapasztalat.
  • A szerb társadalom torz képet kap: miközben az EU és az USA a legnagyobb donorok, a közvélemény úgy gondolja, hogy Oroszország és Kína „tesz jót” az országgal.
  • Éppen azokat az indokokat tudná a magyar kormány felhozni Ukrajna uniós csatlakozásának támogatása ügyében, amit Szerbia kapcsán felhoz: magyar kisebbségek, energiabiztonság, szomszédos országok vagyunk, gazdasági szempontból fontos a régió prosperitása.
  • A Jadar-litium projekt körül a környezetvédelmi aggodalmakat felerősítve orosz propagandaeszközként jelent meg, hogy ellehetetlenítse a nyugati beruházást.
  • Kína és a „Beijing-consensus” modellje vonzóbbnak tűnik az autoriter vezetőknek, mert nincs jogállami feltételrendszer – „a kínai pénz nem pénz, hanem hitel, amit zárt ajtók mögött osztanak”.
  • 16x9 Image

    Benyó Rita

    Benyó Rita a Szabad Európa újságírója. Két évtizede dolgozik politikai újságíróként. Pályáját az InfoRádióban kezdte, később a TV2, majd 2009 és 2011 között az MTV parlamenti és politikai tudósítójaként dolgozott. Ezt követően a Hír24 Híradójának szerkesztő-műsorvezetője, majd az ATV Heti Napló című műsorának, illetve a Jelen című hetilapnak a riportere volt. A politika mellett kulturális és gasztronómiai témákkal is foglalkozik.

XS
SM
MD
LG