Az új járat tervei megkapták a környezetvédelmi engedélyt. Sem a fővárosi, sem az I. kerületi önkormányzat nem vétózta meg az elképzelést, zöld lámpát kapott az örökségvédelmi és természetvédelmi hatóságtól, a területért felelős Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságtól, és a katasztrófavédelem is beleegyezett a vasútüzem létesítésébe a Gellérthegyen – írja a Népszava. Ebből az alkalomból képgalériát állítottunk össze az első ilyen járműről, a másfél évszázados Budavári Siklóról, a Fortepan gyűjteményéből.
A Budavári Sikló másfél évszázados története
Újabb sikló épülhet Budán, a Hegyalja út és a Citadella között a Gellérthegyen. Az első ilyen jármű, a Budavári Sikló, 151 éve épült, és a második hasonló szerkezet volt Európában. A második világháború után évtizedekig kérdéses volt, hogy fog-e még valaha szállítani utasokat.

5
Hosszú ideig ezután az is kérdéses volt, mi lesz a sikló sorsa, felújítják-e, vagy autóbuszok veszik át teljesen a szerepét. Volt olyan elképzelés is, hogy mozgólépcső lesz helyette.

6
A döntést követően hosszú évekig többféle terv is készült a felújítására, ami sosem akart elkezdődni.

7
Végül felújították, és 1986. június 4-én nyitották meg ismét a közlekedők és a turisták előtt. 1987 óta az UNESCO világörökség listáján is szerepel a Budavári Sikló.

8
A siklón közlekedő mai kocsiknak neve is van: Gellért és Margit. A képen a BS1 „Margit” kocsi és a budapesti panoráma látható, a fotó 2009-ben készült.